Jak dosáhnout bílých zubů

Fakt, že zuby a úsměv dělají člověka, ale také první dojem o každé osobě, je jistě pravdivý. Po krásném úsměvu touží stále více a více lidí, nejen ke zdokonalení svého vzhledu, ale i pro zvýšení sebevědomí. Dnešní technologie nabízejí možnosti, jak svůj chrup zkrášlit a dosáhnout krásných bílých zubů a neodolatelného úsměvu. Jaké možnosti bělení existují a pro koho jsou či nejsou vhodné, si nyní přiblížíme.

Na barvu zubů má vliv hned několik okolností. Zubní sklovina reaguje na některé látky, které do svého organismu vpravujeme. Ke žloutnutí zubní skloviny napomáhají naše zvyky a způsob stravování. Kouření, pití černé kávy, čaje či červeného vína k bílým zubům rozhodně nepřispějí. Svou roli zde hraje také stáří. Vlivem stárnutí dochází ke žlutohnědému zabarvení zubů. Na vině mohou být i některé léky jako např. tetracyklinová antibiotika.

Metody bělení zubů

Bělení zubů je možné provést buď samostatně doma po zakoupení dostupných prostředků určených k vybělení zubů nebo lze samotné vybělení absolvovat u odborníka v ordinaci.

Domácí bělení

 • BĚLÍCÍ PASTY

Pasty obsahují látky jako perlit, vápenec nebo silice, které usazeniny ze zubu jemně obrušují, ale nedokážou odbarvit pigmenty, které jsou v zubu usazené.

 • BĚLÍCÍ PASTY OBSAHUJÍCÍ KARBAMID PEROXID

Tyto pasty obsahují nízkou koncentraci karbamidu peroxidu, ale bělost zubů je dosažena po častém používání (i několikrát denně) po dobu několika měsíců.

 • PRYŽOVÉ SETY S APLIKÁTOREM NA VYBĚLENÍ ZUBŮ

Jde o jednoduchou možnost domácího vybělení zubů. Sety jsou volně k dostání v kterékoli lékárně či drogerii. Tato metoda je však vhodná pouze pro zdravé zuby. Bělení probíhá tak, že dotyčný si pryžové aplikátory vytvaruje přesně dle svého chrupu a následně se do nich aplikuje gel na bělení (gely nepůsobí pouze mechanicky na sklovinu zubu, ale komplexně na celý zub, takže odbarví pigmenty usazené v zubu). Po aplikaci aplikátoru se nechá gel působit cca 30 minut a celý postup se opakuje několikrát týdně.

 • PROUŽKY NA BĚLENÍ

Pásky obsahující účinnou látku se nalepí na zuby a nechají se 2x během dne působit cca 30 minut. Tyto proužky mají nevýhodu v tom, že se lepí hůře na nerovné křivější zuby, ale také se nedostanou do mezizubních prostorů.

Ordinační bělení

Provádí se ve zdravotnických zařízeních, kdy odborník zvolí nejvhodnější způsob vybělení. Obvykle se používají koncentráty peroxidu vodíku v silnějším měřítku (15 - 35 %) než při domácím bělení. K lepšímu vybělení se používá ještě účinek laserové lampy. Tento způsob bělení je však mnohem nákladnější.

 

92126840.jpg

 

Je bělení zubů bezpečné?

 • největší jistotu bezpečnosti při bělení zubů máte právě ve specializované ordinaci, kdy je bělení provedeno odborníkem
 • po vybělení můžete pociťovat zvýšenou citlivost zubů, která po pečující kůře vymizí
 • bělení zubů by však neměly podstupovat osoby mladší 16ti let (zuby jsou ještě citlivé)
 • vybělení zubů není vhodné při jakémkoli onemocnění zubů nebo dásní (zkažené zuby, paradontóza, neléčené záněty ústní dutiny, ...) či při přítomnosti korunek a výplní na předních zubech
 • bělení se nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám nebo pacientům s tenkou nebo poškozenou zubní sklovinou
 • pro vaši bezpečnost se o bělení chrupu raději poraďte se svým lékařem

Kdy je bělení zubů neúčinné?

 • nelze vybělit zuby, které jsou černé a zkažené
 • bělení je neúčinné také na amalgamové plomby, korunky nebo protézy
 • metoda neobstojí ani při skvrnách způsobených tetracyklinovými antibiotiky

Jak vybělení dlouho vydrží?

Délka efektu vybělených zubů záleží na individuálních vlastnostech každého z nás, na věku a na stravovacích návycích.

 

Máte s bělením zubů nějaké zkušenosti? Podstoupili jste bělení domácí, nebo odborné?

Jak dosáhnout bílých zubů patří do témat
 • Olin 11.05.2011 15:35:49

  mám býlý zuby

  • Re: Olin Tereza 20.11.2011 17:01:58

   Sice máš BÍLÉ zuby, ale vzdělání asi nic moc, že?

 • Pásky Crest LEVNĚJI Lucy 16.10.2011 20:21:00

  Bětko, nepoužíváš google? Ty pásky Crest koupíš mnohem levněji a navíc s bělící pastou na zuby ZDARMA k tomu na

  http://www.belici-pasky.com/

  :)

 • Bělící pásky Crest Bětka 06.07.2011 09:37:10

  Já jsem už vyzkoušela snadvšechny možnosti a jakonejúčinnější domácívarianta se mi zdálybělící proužky crest. Bylyvelmi pohodlný a zuby miopravdu vybělily. Kupuji sije pravidelně 1 x ročně.Posledně jsem si je koupilatadyhttp://www.crest3dwhite.cz/crest/eshop/0/0/5/4-Belici-pasky-Crest-3D-White-Professional-Effects , z těch třechmožností používám vždytu nejvyšší řaduprofessional effects.

 • bělící pasta Jitka 12.05.2010 19:53:24

  Vyzkoušela jsem bělící pastu, ale neviděla jsem moc účinek...:-(

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Onemocnění zubů a dutiny ústní patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění zubů a dutiny ústní

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku