Když nás zuby přestanou poslouchat

Termínem bruxismus se označují noční rytmické pohyby dásní neboli skřípání, tření a cvakání zubů o sebe. Jedná se o poruchu spánku, která znepříjemňuje život, čím dál více lidem na světě. Až 70% populace postihne jednou za život bruxismus, naštěstí v nepatologické podobě a s téměř nulovými následky. Velmi často se s ním setkávají rodiče u svých dětí, jež trpí nějakým infekčním onemocněním a bolestmi.

Bruxismus je porucha spánku patřící do skupiny parasomnií. Ve své patologické podobě je zaznamenána u 8 - 10% populace, procento však neustále roste. Častěji se vyskytuje u mladších generací.

Většina lidí se o své poruše dozví od svých partnerek a partnerů, kteří nemohli zamhouřit oka v důsledku nadměrné aktivity žvýkacích svalů jejich drahých poloviček. Stane-li se to jednou či párkrát za život, lze nad tím mávnout rukou. Pakliže je to však běžnou součástí života nelze již nekvalitní spánek, urputné bolesti a zničené zuby přecházet bez povšimnutí.

Co způsobuje nemoc, lze jen předpokládat

Definovat obecně platnou příčinu onemocnění není možné, neboť nikdy nebyla fakticky odhalena. Vždy záleží na konkrétním jedinci a jeho predispozicích. Většinou však bývá dávána do souvislostí s psychickými a fyziologickými vlastnostmi člověka, zvýšeným stresem, nervozitou, mozkovými transmitery, genetickými vlohami a spánkovými poruchami jako je například syndrom spánkové apnoe (zástavy dechu).

Uvádí se, že riziko bruxismu roste u lidí, kteří nadměrně konzumují alkohol, kávu a tabák či užívají drogy.

V některých publikacích se můžeme setkat s rozdělením bruxismu na primární, kde jeho příčina není odhalena a na sekundární, se známou příčinou, čímž může být: vedlejší účinek některých léků, užití kokainu či extáze, Parkinsonova nemoc, deprese, apod.

Důsledky onemocnění

 • Bolest uší, hlavy, čelistí, čelistního kloubu v důsledku přetížení žvýkacích svalů.
 • Lámání zubů, obroušení a popraskání zubní skloviny: dojde k odhalení dentiny a zuby jsou citlivější na teplo, chlad, kyselost a dotek.
 • Poruchy čelistního kloubu (nelze plně otevřít ústa, bolest při žvýkání, přítomnost tzv. zvukových fenoménu: lupání, apod.).
 • Záněty dásní a okostice.
 • Důsledky nekvalitního spánku, postiženého budí partner, který sám nemůže spát.

Postupy v léčbě

 • První kroky nemocného většinou směřují k zubaři, ten může předepsat nejrůznější dlahy, chrániče a vložky mezi zuby, které zabrání dalšímu tření a ničení zubů. Jejich nošení je pro pacienty velmi často bolestivé, také uvádí, že se jim těžce usíná s cizím předmětem v ústech, nicméně je to nevyhnutelné.
 • Často se užívají nejrůznější léky pro uvolnění svalstva, dále psychofarmaka na zmírnění úzkosti a nervozity (např. clonezepan).
 • Doporučuje se navštívit psychologa a podstoupit vhodnou, individuálně stanovenou terapii.
 • Nacvičit si relaxační techniky před usnutím.

Vybírat si vhodné nápoje a stravu pro navrácení původní síly zubům, zvláště pak tu se zvýšeným obsahem vápníku (mléko, sýry, tvrdá voda, brokolice, ořechy), fluoru (voda, mořské ryby, čaj) a hořčíku (mléčné výrobky, zelené části rostlin, obilniny, luštěniny

Slyšeli jste už někdy o bruxismu? Trpíte bruxismem?

Když nás zuby přestanou poslouchat patří do témat
 • bolest s chráničem lachtan 20.09.2015 13:07:43

  mám chránič asi půl roku, problém je, že mě vždy ráno příšerně bolí zuby, poslední dobou nemohu ráno ani požvýkat snídani přes bolest. přemýšlím, jestli má cenu vůbec chránič nosit, když mi způsobuje ještě větší bolest než skřípání. nosím ho jen proto, že se bojím že si zuby obrousím

 • Lukáš 03.05.2011 12:51:45

  Taky na to trpím a je až nechutné kolik takový chránič stojí, je to opravdu hnusné vydělávat na lidech, kteří to potřebují a nemůžou bez toho spát!! Kousíček silikonu, odlitý přesně na zuby, který vydrží měsíc až dva. Je mi z toho opravdu zle ale nemám jinou možnost než si to stále kupovat, dnes se mi můj chránič opět zničil že už není použitelný takže zase dalších 1700..

 • B. Jenny 01.07.2009 19:31:21

  Také tím trpím.. a včera sem zjistila, že když zkousnu čelisti k sobě, tak mi při stisku vržou zuby.. mám dojem, že tím, jak o sebe v noci ty zuby dřou, tak se možná i trochu uvolňují, myslíte, že to je možné?

  • Re: B. Verča 02.07.2009 16:05:47

   Rozhodně to možné je, v důsledku intenzivního tření zubů o sebe, často dochází právě k jejich „vyviklání“. Neváhejte a navštivte svého zubního lékaře.

 • bruxismus Zuzka 26.06.2009 18:55:38

  nedávno jsem se dozvěděla od své zubařky že trpím bruxismem, a bohužel dost silným. Bolesti čelisti a čelistního kloubu mě samozřejmě neminuli, dospělo to až do fáze zánětu a niní čekám na zhotovení čelistního chrániče. Doufám že mi pomůže, jelikož bolesti jsou už nesnesitelné, budím se už i ze spaní. Dnes zkusím prášek na uvolnění svalstva, snad zabere…

 • No teda... rajce 23.06.2009 08:55:08

  Já tím trpím, no to je neuvěřitelný a já si furt říkala co s těma zubama mám…


Onemocnění zubů a dutiny ústní patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění zubů a dutiny ústní

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku