Paradentóza – nebezpečí nejen pro váš chrup

Paradentóza je podle statistik druhá nejčastější forma postižení chrupu. Příčinou je obvykle špatná ústní hygiena a nevhodné stravovací návyky (pití alkoholu, kouření, špatná skladba jídelníčku). Nemoc je při včasném podchycení léčitelná a je možné odbourat její negativní následky.

Paradentóza, paradontóza či správně řečeno parodontitida, představuje infekční onemocnění, při němž se pod povrchem dásní množí anaerobní bakterie. Ty uvolňují toxiny způsobující zánět, který se postupně rozšiřuje na stále větší a větší prostor a může následně dojít k poškození závěsného aparátu zubu, o který může člověk zcela přijít. Onemocnění probíhá ve více stádiích:

 • 1. stádium: Můžete pozorovat zarudnutí a mírný otok dásní. V této fázi se objevuje občasné krvácení z dásní. Je nejvhodnější obrátit se o pomoc na zubního lékaře a začít pracovat na léčbě nemoci a dlouhodobé prevenci.
 • 2. stádium: V této chvíli je už v ústech rozvinutý zánět, jehož projevem je bolest, pocit brnění, zarudnutí a výrazný otok dásní. Místa mezi zubem a dásní se plní hnisem, objevuje se často krvácení, zubní krčky jsou postupně obnažovány a mezi zuby jsou patrné zvětšené mezery.
 • 3. stádium: Dochází k uvolňování zubů, jelikož je postižen jejich závěsný aparát. Bakterie ze zánětu jsou roznášeny i do ostatních míst v těle.

Nepříjemné následky paradentózy

Přestože základní informace o této nemoci jsou jistě mnohým známy, v mnoha případech nám nemusí být zcela zřejmé veškeré její negativní následky. Zdaleka totiž neovlivňuje pouze stav našeho chrupu, jeho vzhled a množství zubů.

Parodontální bakterie jsou v krvi lidí pozorovány i při chirurgických a stomatologických zákrocích. Byla zjištěna souvislost mezi přítomností těchto bakterií přímo v tkáni srdečního svalu a cév a onemocněním pacientů trpících kardiovaskulárními chorobami. Mezi tyto choroby patří srdeční infarkt, ateroskleróza, angina pectoris či náhlé mozkové příhody a srdeční selhání.

Prevence paradontitidy

Jak je již zřejmé ze samotných příčin onemocnění, při prevenci je důležité zaměřit se zejména na správné složení stravy a na co nejefektivnější ústní hygienu. Ve stravě bychom neměli mít příliš vysoký podíl cukrů, naopak přednost bychom měli dát celozrnným výrobkům, ovoci a zelenině. Pokud u vás zánět již probíhá, nekonzumujte tvrdé potraviny, které by mohly stav v ústech ještě více narušit.

Čištění zubů by mělo probíhat alespoň dvakrát denně. Nestačí však jen používání zubního kartáčku, ale vhodné je též pravidelně zuby čistit zubní nití a mezizubním kartáčkem. Při čištění by měla být věnována pozornost též jazyku a dásním, kde se také mohou hromadit nebezpečné bakterie. Zubní kartáček zhruba po čtvrt roce vždy vyměňte. Smiřte se s tím, že do ústní hygieny je čas od času nutno něco investovat a používat vhodné kartáčky, nitě i zubní pasty. Po čištění si ještě můžete ústa vypláchnout ústní vodou. K dostání jsou ústní vody či gely na dásně určené speciálně pro lidi trpící tímto problémem.

Léčba paradentózy

Pokud se již u vás problém začal rozvíjet a pozorujete některé z výše zmíněných příznaků, je nanejvýš vhodné navštívit zubaře. Ten vám může stanovit diagnózu, určit důvod vašich obtíží a navrhnout co nejvhodnější léčbu. Ta může spočívat ve vyčištění míst postižených zánětem speciálním přístrojem nebo se přistoupí k chirurgické metodě. Tehdy jsou skalpelem odklopeny dásně a pod lokálním umrtvením jsou prostory vyčištěny. K vyhubení bakterií a odstranění zubních plaků se využívají dezinfekční roztoky.

Paradentóza – nebezpečí nejen pro váš chrup patří do témat
 • Kamila 25.10.2016 14:24:23

  Na doporučení uzívám tekutý vápník, je to dobré na hodne veci a mimo jiné na paradentozu. Zlepsení uz pocituju.

 • Zuzka 03.05.2016 11:28:44

  na paradentózu jsem cca před rokem začala používat pastu Cannadent s konopným olejem a jsem s ní naprosto spokojená, dásně se mi zlepšily a zachránila mi tak chrup, používám pořád

 • snadná léčba zánětu dásní pohodar 22.10.2011 20:12:42

  Až 40% problémů v dutině ústní způsobuje zánět dásní.Doporučuji zakoupit Stopangin ve spreji (nezaměnit prosím se Stopanginem na kloktání jehož cena je v porovnání k množství příznivější) a při problému prostříknout dásně.Většina stomatologů zná tento dezinfekční účinek ale z možného důvodu úbytku pacientů jej neaplikují.Vzniklý zánět který mnohdy bolí jako zuby svým desinfekčním ůčinkem zánět uklidní a následně i léčí.Léčil jsem paradentosu v reklamě doporučenou pastou Lakalut bezůspěšně.Donucen bezmocí jsem náhodně zkusmo použil Stopangin chtěje nějakým dostupným prostředkem zánět desinfikovat a výsledek mě ohromil.Spousta lidí vlastně trpí bolestí zbytečně.Pokud někomu tato jednoduchá forma léčby pomůže šiřte jí mezi svými známými a dejte vědět na email: dvorsky.z@seznam.cz jak jste s touto radou spokojeni:-)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Onemocnění zubů a dutiny ústní patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění zubů a dutiny ústní

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku